ŚWIETLICA

A po lekcjach aż do 17:00

w naszej szkole dzieci mają do dyspozycji:

  • trzy wspaniale wyposażone świetlice dla najmłodszych
  • Klub Marchewkowe Pole dla młodzieży
  • salę gimnastyczną
  • bibliotekę
  • pokój do odrabiania lekcji

Jeśli greckie słowo σχολή oznacza czas wolny, czas dla siebie, a jego tłumaczenie na język polski to SZKOŁA, to nasze świetlice i klub są najbardziej szkolne z całej szkoły!

Szkoła Dialogu Kultur Etz Chaim oferuje ogromną różnorodność w sposobie, przestrzeni i doborze współtowarzyszy podczas spędzania wolnego czasu.

Na parterze szkoły mieści się świetlica  dla najmłodszych uczniów. Tam pani Ola, kierowniczka świetlic, i pani Roksana rozkładają swoje świetne pomysły na dwa pomieszczenia. W ‘sali zabaw’ króluje sport i rozrywka. To tu organizuje się turnieje sportowe, stawia się wielkie budowle z piankowych klocków. W ‘sali relaksacji’ rządzą za to relaks i odpoczynek. To miejsce regeneracji sił. Na wygodnych poduchach słucha się muzyki lub czyta książki. Leży się na miękkim i puszystym dywanie i marzy. To właśnie tu, w ciszy i z pomocą pań, można odrobić lekcje, pomalować, porysować, pograć w gry stolikowe, jak i ułożyć wielkie pudło puzzli.

Na samej górze, w największym pomieszczeniu szkoły, znajduje się świetlica dla uczniów starszych. Są tu niepoliczalne ilości klocków, puzzli i gier planszowych. Jest dmuchany zamek i Twister. Pani Joanna i pani Katarzyna prześcigają się w pomysłach. To organizują konkurs na najciekawszy zamek z szarego papieru, to urządzają pogawędkę na temat: " Na ile sposobów można wykorzystać dynię?". Tu się maluje, wykleja, wycina, lepi w masie solnej, gra w gry zespołowe, słucha audiobooków. A mieszcząca się w bocznej sali świetlicy biblioteka, pod czujnym okiem pani Eweliny, wspomaga tych uczniów, którzy odrabiają lekcje, bo i na to jest czasem ochota i czas, czyż nie?

Na pierwszym piętrze szkoły znajdziemy panią Kamilę i klub młodzieżowy dla tych najstarszych, ale i tych najbardziej samodzielnych. Czasami nazywany jest on „Marchewkowym polem”, czasem „The Muppet’s Show”, a niekiedy „Klubem umarłego filozofa”, bowiem nic tu nie jest takie, jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka, nic nie jest dane raz na zawsze! To miejsce stworzone dla niezależnych uczniów, którzy chcą mieć więcej wolności w wyborze, którzy świadomie podejmują decyzje. Każdy jest tak samo traktowany będąc innym, ma prawo do własnego zdania, ma tak samo ważny głos. Dlatego Klub jest spod znaku indywidualizacji, gdzie dopasowuje się aktywności do potrzeb i zainteresowań uczniów. Dyskusję filozoficzną, czy obronę własnego zdania, czasem bardzo odmiennego zdania, spotyka się tu nierzadko. Bo przecież nie dla każdego tolerancja, wolność, czy odpowiedzialność to to samo. Uczniowie mają szansę na poszukiwanie siebie. Pozwalają też sobie na wyrażenie swoich emocji i tych dobrych, i tych złych. Ogląda się tu filmy oraz programy edukacyjne, gra w gry komputerowe, czyta blogi i „Czarne historie”, słucha muzyki i audiobooków, prowadzi poduszkowe wojny, ale i leży w ciszy na poduchach i rozmawia, i opowiada. Każdy spędza swój wolny czas, tak jak chce. Klubowicze często opuszczają więc szkolne mury. Chodzą do kina, odwiedzają wystawy, bywają w muzeach i galeriach sztuki, biorą udział w dyskusjach. Jeżdżą na interaktywne lekcje, odwiedzają Uniwersytet. Biorą udział w sportowych manewrach.