Purim w Synagodze pod Białym Bocianem

Purim w Synagodze pod Białym Bocianem

mar 12, 2014

W sobotę o godzinie 19:15 w SYNAGODZE POD BIAŁYM BOCIANEM  rozpoczynają się
uroczyste obchody Święta Purim. Bardzo serdecznie prosimy o przybycie Państwa wraz z dziećmi, na te uroczystości.
Podczas obchodów Święta uczniowie, którzy biorą udział w przedstawieniu występować będą w kostiumach, a pozostałych uczniów – śpiewających piosenki – gorąco prosimy o przybycie w strojach galowych.

Purim to radosne święto, żydowski karnawał. Stał się świętem, które obchodzimy po dzień dzisiejszy na pamiątkę cudownego ocalenia Żydów.  Historyczne tło wydarzeń jest  opisane w Księdze Estery. Księga ta, otrzymała nazwę od imienia Estery, bohaterki opowieści, dzięki której uratowali zostali od zagłady Żydzi mieszkający w Imperium Perskim.
Dni Purim są dniami „uczt i wesela”, jako że wszystkie opisane  wydarzenia, na cześć których obchodzimy Purim, odbyły się w atmosferze radości panującej podczas uczty.

Dzieci przynoszą do Synagogi kołatki, pistolety-zabawki i inną tego typu „broń”, za pomocą której za każdym razem, gdy czytający Megilę wypowiada imię Hamana, czynią ogłuszający hałas.  „Wymazywanie imienia Hamana” to stary obyczaj, rozpowszechniony we wszystkich gminach żydowskich.

Tradycyjnie dzieci odegrają przedstawienie Purim Spiel, oparte na historii Estery. Innym starodawnym obyczajem podkreślającym wesoły nastrój święta Purim jest zakładanie masek i kostiumów. Podczas obchodów spożywa się posiłek świąteczny, m.in. trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane „uszami Hamana”. Uroczystość kończy bal,  na który również serdecznie Państwa zapraszamy.

Z wyrazami szacunku
Wicedyrektor szkoły
Lidia Bassy

PURIMPLAKAT