Jesteśmy w finale konkursu matematycznego KOMA

Jesteśmy w finale konkursu matematycznego KOMA

lis 25, 2013

Dwoje uczniów naszej Szkoły zakwalifikowało się do finału konkursu matematycznego KOMA, który odbędzie się 07.12.2013 r. Konkurs  przeprowadzony był pod okiem pani  Teresy Baranowskiej, nauczycielki matematyki. Laureaci to: Wiktoria Urbańska i Miłosz Szafert, ( klasa V, wychowawca pani Ania Felińska-Junka).

Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Dużą trudność stanowi (zwłaszcza dla młodszych uczniów) sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Wykłady finałowe często dotyczą tego samego zagadnienia dla wszystkich poziomów edukacyjnych, co czyni niezwykle ciekawą analizę publikowanych w Internecie wyników.

W obu etapach uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a potem przez 60 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu. Mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek. W finałach temat nie jest związany z programem matematyki szkolnej.

Finał odbywa się w Instytucie Matematycznym UWr. Po wykładzie następuje 40-minutowa przerwa na przejrzenie i uporządkowanie notatek, dyskusję z wykładowcą, kolegami i nauczycielami. Po części zadaniowej następuje dalsza część wykładu, dotycząca zastosowań poznanego pojęcia. W tym czasie jury ocenia prace i wyłania zwycięzców.

 Życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki !!!